iunie 25, 2026
Spread the love

Consiliul Judeţean Timiş a ales unul din cele două terenuri propuse de Primăria Timişoara în vederea realizării unei parcări multinivel lângă Spitalul Judeţean. Este vorba de parcela de pe str. Arieș, pe care se află în acest moment o parcare la nivelul solului lângă fostul stadion.

”Noi am vrut parcare între benzinărie și ștrandul Proiectantul, primăria a răspuns că PUG-ul nu permite construcții subterane în zone de spații verzi. Noi susținem că s-ar putea modifica PUG-ul în așa fel încât cu refacerea spațiului verde să se poată construi parcări subterane. Însă, pentru a nu avea o dispută între ce credem noi și ce crede primăria, cei de la primărie au identificat două terenuri pentru a putea construi această parcare, în vecinătatea Spitalului Județean și a stadionului. Prin urmare, unul din cele două terenuri propuse de primărie se pretează pentru a fi construită parcarea. Este vorba despre parcarea dintre restaurantul McDonalds și Casa Tineretului Este acea parcare vastă, actuală parcare, peste care se poate construi o parcare. Solicităm terenul pentru a construi acea parcare din banii județului Timiș, urmând ca în acordul de colaborare între noi și primărie să stabilim modul de administrare și cum vor decurge aceste detalii birocratice după ce parcarea va fi construită”, a afirmat Alfred Simonis, preşedintele CJ Timiş.

Miercuri, în plenul CJ Timiş a fost aprobat un proiect de hotărâre prin care instituţia solicită terenul Primăriei Timişoara în vederea construcţiei parcării.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *