iunie 27, 2026
Spread the love

Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș, se teme de faptul că lucrările la noul stadion de pe Calea Buziașului nu vor fi finalizate de către Primăria Timișoara la timp. Asta deși CJ Timiș a alocat 20 milioane de lei pentru a susține investiția. Dacă arena nu va fi terminată până în vară, Politehnica Timișoara va avea dificultăți în ceea ce privește jucarea meciurilor în Liga a II-a în noul sezon, dacă va promova.

Nu am dat bani direct către Primăria Timișoara, ci am alocat fonduri pentru construirea unui obiectiv important pentru județul Timiș. Primele zece milioane de lei au fost plătite în decembrie pentru construcția acestui stadion, iar acum așteptăm facturile pentru următoarele zece milioane de lei. Din ultimele informații, se pare că lucrurile evoluează mai lent decât s-a anticipat. Deci, foarte probabil investiția nu va fi finalizată în iunie. Nu știu, în acest moment, dacă motivul este lipsa banilor sau ritmul lent al constructorului. Suntem dispuși să venim cu sprijin suplimentar dacă va fi necesar pentru a respecta termenul asumat, iunie – iulie 2026. În perioada următoare urmează o discuție cu primăria pentru a identifica dacă blocajele sunt financiare și dacă este nevoie de sprijin suplimentar pe lângă cele 20 de milioane de lei deja alocate. Dacă implementarea proiectului întâmpină dificultăți, putem găsi resurse din economii pentru a sprijini finalizarea stadionului cât mai repede, astfel încât sezonul următor, care începe în septembrie, să putem juca în Liga a II-a pe un stadion omologat. În caz contrar, ne-ar fi greu să alegem terenul potrivit pentru meciurile din Liga a II-a”, a declarat Alfred Simonis.

Pe de altă parte, primarul Dominic Fritz a anunțat în urmă cu câteva zile că stadiul lucrărilor la arena „Eroii Timișoarei” din Calea Buziașului a ajuns la 75%.

„Vrem în această toamnă să deschidem acest stadion cu un meci mare, cu un concert mare, astfel încât toată Timișoara să se bucure de Arena Eroii Timișoarei”, a afirmat Dominic Fritz.

În ceea ce privește noul stadion „Dan Păltinișanu”, Alfred Simonis a precizat că în cel mai optimist scenariu, lucrările ar putea începe în această toamnă.

„Ne așteptăm ca, după ce motivarea instanței va fi transmisă către Compania Națională de Investiții, săptămâna aceasta sau săptămâna viitoare, compania să facă evaluarea, să desemneze câștigătorul, să semnăm contractul și să înceapă proiectarea. Undeva în toamna acestui an ar trebui să înceapă efectiv lucrările fizice la Stadionul «Dan Păltinișanu», iar în bugetul pe anul viitor vom avea alocată o sumă pentru a acoperi lucrările efectuate anul acesta, astfel încât proiectul să fie în grafic”, a declarat președintele CJ Timiș.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *