Investiţie importantă la Spitalul Judeţean Timişoara. Cu 50 milioane de lei, Casa Austria va fi modernizată în cadrul Programului Sănătate.
„Casa Austria, inaugurată în 2003, a fost „perla coroanei” din sistemul medical timișean. Anii au trecut, însă, s-au făcut investiții majore precum Maternitatea Bega sau Centrul de Mari Arși, iar Casa Austria și-a pierdut din strălucire. Acum pregătim un amplu proces de modernizare a acestei secții care deservește județele Timiș, Arad, Caraș-Severin, Hunedoara și Mehedinți și are o medie anuală de 12.000 de pacienți”, a afirmat Alfred Simonis, preşedintele Consiliului Judeţean Timiş.
Casa Austria este singura Secție de Politraumatologie cu profil complet integrat din România. Proiectul de modernizare prevede refacerea completă a blocului operator prin extinderea de la două la trei săli de operație, crearea unei săli pentru intervenții minore și a uneia de recuperare post-traumă. De asemenea, vor fi renovate cele șapte posturi ATI dedicate cazurilor complexe, vor fi reorganizate spațiile de spitalizare continuă, iar întreaga clădire va beneficia de lucrări de eficiență energetică prin anvelopare.
„Investiția aduce beneficii importante pentru pacienți deoarece timpii de intervenție în traumă severă vor scădea, iar capacitatea de răspuns în situații cu victime multiple crește. Este, practic, un proiect care aduce un mare plus calității actului medical și face parte dintr-un întreg proces de modernizare a Spitalului Județean din Timișoara, unde s-au investit sume importante până acum„, a declarat Alfred Simonis.
Mai precis, Casa Austria va fi modernizată în cadrul proiectului „Consolidarea capacității de intervenție în politrauma severă prin dezvoltarea Centrului ARC (Advance Response Center)”.





