iunie 24, 2026
Spread the love

O investiţie importantă a fost finalizată în cadrul Spitalului Judeţean Timişoara, după trei ani de lucrări. Este vorba de proiectul privind modernizarea, extinderea şi dotarea ambulatoriului integrat. Finanțarea se ridică la aproape 14 milioane de lei, bani obținuți prin Programul Național de Redresare și Reziliență, cu parte de cofinanțare din bugetul Consiliului Județean Timiș.

Investiția a vizat modernizarea și extinderea spațiilor ambulatorii, dar și achiziția de echipamente medicale moderne atât de necesare pentru creșterea calității actului medical. De asemenea, au fost create condiții pentru dezvoltarea a cinci noi specialități medicale: boli infecțioase, chirurgie toracică, genetică medicală, geriatrie și gerontologie. Proiectul a prevăzut dotarea cu echipamente de înaltă performanță, cum ar fi sisteme imagistice, de ecografie și aparatură specializată pentru diagnostic și monitorizare, toate acestea contribuind la creșterea preciziei diagnosticului și la reducerea timpilor de așteptare pentru pacienți„, a afirmat Alfred Simonis, preşedintele CJ Timiş.

Ambulatoriul integrat al Spitalului Județean Timișoara deservește anual peste 200.000 de pacienți și este una dintre cele mai importante structuri de acest gen din regiunea de vest a țării.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *