Cei trei suporteri ai echipei PAOK Salonic din Grecia, care au scăpat cu viață în urma accidentului din Timiș în care șapte persoane au murit, se află internați în cadrul Spitalului Județean Timișoara.
Marți seară, patru autocare pline cu suporteri greci s-au oprit la Lugoj din drumul spre Franța, unde joi are loc meciul dintre PAOK Salonic și Olympique Lyon. Aceștia au aflat de la reprezentații Spitalului Municipal Lugoj că cei trei răniți au fost transferați la Timișoara, motiv pentru care au mers la Spitalul Județean.
Cei aproximativ 200 de suporteri au fost escortați de jandarmi și polițiști. Oamenii legii le-au oferit ceai cald și sandwich-uri. De asemenea, la Spitalul Județean Timișoara a venit și ambasadoarea Republicii Elene la București.
Suporterii grecii au anunțat că nu vor mai continua deplasarea spre Franța, în urma tragediei din județul Timiș. În drum spre Grecia, aceștia au făcut o oprire și în locul unde a avut loc cumplitul accident, unde au aprins focuri și au depus fulare ale echipei de fotbal PAOK Salonic.
„Cei trei răniți vor rămâne internați sub supraveghere medicală, beneficiind de îngrijire de cea mai bună calitate. Au fost vizitați și de reprezentanți ai Ambasada Greciei în România, iar astăzi vor ajunge la Timișoara și familiile lor, care vor rămâne alături de ei până la externare. Le-am fost alături și ieri, ne-am informat constant despre situație și rămânem în continuare la dispoziția lor, a familiilor și a comunității PAOK pentru orice alt ajutor va fi nevoie în perioada următoare”, a transmis asociația suporterilor timișoreni Druckeria.
Reprezentanții Druckeria anunță că banii strânși pentru ajutorarea familiilor celor morți și a suporterilor răniți nu vor mai fi direcționați în această direcție. Asta pentru că cei din Grecia se vor ocupa de toate cheltuielile.
„Vrem să vă mulțumim tuturor pentru mobilizarea incredibilă, pentru toate donațiile făcute și pentru toate mesajele pe care le-ați trimis, interesându-vă de situație și de starea răniților. Ați arătat din nou că unitatea noastră e fantastică atunci când apar momente grele. În tot acest timp am fost în contact permanent cu personalul medical, dar și cu suporterii PAOK care s-au întors din drum. Ne-am întâlnit cu ei aseară la spital și au fost extrem de recunoscători pentru sprijinul primit. Ne-au transmis tuturor mulțumiri pentru faptul că le-am fost alături, ca oameni, într-un moment dificil. Cu multă decență și fără nicio urmă de răutate ne-au spus că au aflat despre strângerea de fonduri și că doresc foarte mult să se mobilizeze ei pentru ai lor. Există foarte multe cereri de ajutor venite din Grecia, iar comunitatea lor se va ocupa de tot ce înseamnă cheltuieli medicale și sprijin pentru familii. Ne-au rugat ca banii strânși să fie folosiți pentru a continua să ajutăm persoane aflate în nevoie aici, în comunitatea noastră, cu gândul la cei care și-au pierdut viața”, a informat Druckeria.
Vă amintim faptul că, marți, un microbuz în care se aflau zece persoane a intrat în coliziune frontală cu un tir, în timpul unei depășiri periculoase pe DN6, la Lugojel. În urma impactului, șase persoane au murit pe loc, iar o alta a murit la spital, ulterior.