Consiliul Judeţean Timiș a început un parteneriat cu unul dintre cele mai puternice centre economice și tehnologice ale lumii. Marţi, Alfred Simonis, președintele CJ Timiș, și Zhu Zhongming, secretar adjunct al Comitetului Municipal Shanghai, au semnat Memorandumul de Înțelegere privind Schimburile Prietenești și Cooperarea între judeţul Timiş şi Shanghai. Ceremonia a avut loc la Palatul Administrativ Timișoara, în cadrul vizitei oficiale efectuate în Timiș de delegația Municipiului Shanghai.
Potrivit CJ Timiş, memorandumul reprezintă primul pas pentru stabilirea cadrului formal de colaborare între cele două administraţii. Documentul creează premisele dezvoltării unor proiecte și parteneriate în domenii precum investițiile și comerțul, inovarea, dezvoltarea urbană sustenabilă, protecția mediului, educația și cercetarea, sănătatea, turismul și cultura.
“Shanghai este unul dintre cele mai puternice centre economice şi tehnologice ale lumii. Prin acest parteneriat, vrem să facilităm accesul companiilor din Timiş către piaţa chineză, să susţinem exporturile, schimburile academice şi atragerea unor investiţii în domenii importante pentru dezvoltarea judeţului, precum energia regenerabilă şi agricultura. Rolul nostru este să conectăm administraţia, mediul de afaceri şi universităţile şi să transformăm acest memorandum în proiecte concrete“, a afirmat Alfred Simonis.
Delegația Municipiului Shanghai a reunit reprezentanți ai administrației responsabili de educație și sănătate, agricultură și dezvoltare rurală, cercetare și afaceri externe.



