iunie 27, 2026
Spread the love

Alin Nica și Alfred Simonis s-au întâlnit pentru prima dată în mod oficial, după alegerile locale din 9 iunie. Cei doi au participat, miercuri, la sediul Consiliului Județean Timiș, la o discuție despre oportunitățile de dezvoltare și colaborare între mediul de afaceri.

În cadrul întâlnirii, Consiliul Județean Timiș a facilitat dialogul între reprezentanții mediului antreprenorial, academic și administrația centrală.

Aceștia au răspuns invitației președintelui Alin-Adrian Nica de a prezenta viziuni și măsuri pentru sprijinirea antreprenoriatului și dezvoltarea socio-economică locală. Discuțiile au abordat reformarea sistemului de educație, digitalizarea, inovarea, finanțarea noilor tehnologii și provocările demografice. Mulțumim tuturor partenerilor pentru dedicare și implicare în consolidarea unei comunități puternice și prospere”, a declarat consilierul județean Cornelia Elena Micicoi.

Printre invitați s-au numărat: Alfred Simonis, președintele interimar al Camerei Deputaților și viitorul lider al CJ Timiș, Bogdan Mihai Dumea, secretar de stat în Ministerul Cercetării, Inovării și Digitalizării, Mircea Florin Călin, director general al Direcției Generale Regionale a Finanțelor Publice, și Adrian Pășcuță, director executiv A.I.M.M.A.I.P.E.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *