Medicii din cadrul Spitalului de Boli Infecţioase „Victor Babeş” din Timişoara semnalează faptul că, odată cu venirea sezonului cald, se înregistrează o creştere semnificativă a numărului de cazuri de muşcătură de căpuşă.
„Muşcătura de căpuşă este nedureroasă şi poate trece neobservată, dar capuşele pot transmite patogeni responsabili de unele boli infecţioase: Boala Lyme (Borrelioza ), Encefalita transmisă de căpuşe, Febra butonoasă sau Anaplasmoza„, a informat unitatea medicală.
Iată câteva măsuri de prevenţie recomandate de medicii timişoreni: evitaţi zonele cu vegetaţie densă şi netunsă; purtaţi haine deschise la culoare, pantaloni lungi, şosete lungi, tricou cu mânecă lungă şi încălţăminte închisă; folosiţi repelenţi cu DEET sau icaridinaă, conform instrucţiunilor de pe ambalaj; dacă staţi în natură, se recomandă folosirea de pături şi evitarea contactului direct cu solul sau iarba, după revenirea acasă, inspectaţi cu atenţie corpul, în special scalpul, în spatele urechilor, axilele, gâtul, zona inghinală şi în spatele genunchilor.
Ce trebuie să faceţi cât mai curând după muşcătura de căpuşă: extrageţi căpuşa – folosind o pensetă fină sau un dispozitiv special, încercaţi să prindeţi cât mai aproape de piele capul căpuşei, trageţi ferm, drept în sus, fără răsucire şi fără smucituri bruşte; nu o stoarceţi – pentru a evita regurgitarea conţinutului stomacului căpuşei sub piele, nu striviţi căpuşa; dacă nu o puteţi extrage, prezentaţi-vă la un serviciu de urgenţă/cameră de gardă/centru de permanenţă pentru ajutor şi informaţii /recomandări.
În cadrul Spitalului de Boli Infecţioase “Victor Babeş” din Timişoara, în Ambulatoriu de specialitate sau la Camera de gardă se examinează persoanele muşcate de căpuşă.