Avansează proiectul privind realizarea Radialei de Vest, noul drum care va lega direct vestul Timişoarei de centură. Primăria Timişoara informează că proiectul intră într-o nouă etapă, odată cu semnarea contractului pentru serviciile necesare procedurii de expropriere conform Legii 255/2010.
„Pasajul Solventul, podul Solventul, drumul peste platforma industrială, legătura până la strada Gării și radiala Vest sunt investiții uriașe care vor aerisi zone întregi care astăzi sunt sufocate de mașini. Vom crea o nouă legătură, un nou drum, care să continue de la strada Gării, de la intersecția cu pasajul Solventul, peste calea ferată, până la șoseaua de ocolire. Mergem mai departe cu această investiție, chiar și fără finanțarea promisă de CNAIR, un parteneriat pentru care am aprobat de mai bine de un an o hotărâre de Consiliu Local”, a afirmat Ruben Lațcău, viceprimarul Timişoarei.
Radiala de Vest va lega direct vestul orașului de centură și va oferi o alternativă pentru șoferii care astăzi sunt nevoiți să traverseze zone aglomerate ale Timișoarei. Noua arteră va conecta strada Gării cu Varianta de Ocolire Timișoara Vest, prin Inelul IV și nodul rutier existent. Investiția include un drum nou, cu câte două benzi pe sens, piste pentru biciclete și trotuare, rețele de apă, canalizare pluvială și iluminat public, precum și un pasaj suprateran peste linia de cale ferată Timișoara Nord – Stamora Moravița. Totodată, este prevăzută amenajarea unei girații moderne la intersecția cu strada Carpenului.
Contractul pentru exproprierile în baza Legii nr. 255/2010 privind exproprierea pentru cauză de utilitate publică are o durată de 13 luni și prevede patru etape. Valoarea contractului este de 44.500 lei, fără TVA.
„Drumurile radiale ale Timișoarei – Calea Șagului, Calea Martirilor, Calea Buziașului, Calea Lugojului, Calea Sever Boc, Calea Aradului, Calea Torontalului și strada Gheorghe Lazăr/Cloșca/Balea – au fost realizate în anii ’70”, a transmis Primăria Timişoara.