Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Timișoara, împreună cu procurorii DIICOT Timișoara, au realizat percheziții la locuințele a trei tineri de 20, 21 și 25 de ani, care sunt cercetați pentru trafic de minori și trafic de droguri. Potrivit Poliției Timiș, cei trei ar fi încercat să oblige o fată în vârstă de 17 ani să practice prostituția.
„Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Timișoara, împreună cu procurorii D.I.I.C.O.T. – Serviciul Teritorial Timișoara, au documentat activitatea infracțională a 3 persoane, de 20, 21 și 25 de ani, dintre care doi membri ai aceleiași familii, cercetate pentru săvârșirea infracțiunii de trafic de minori în formă agravantă. Din probatoriul administrat a reieșit faptul că, în luna octombrie 2025, persoana de 20 de ani ar fi inițiat o relație sentimentală cu o minoră, de 17 ani, pe care, la finalul lunii ianuarie 2026, ar fi încercat să o oblige să întrețină relații sexuale contra cost. La refuzul categoric al victimei minore de a practica prostituția în folosul persoanei cercetate și la hotărârea acesteia de a încheia relația, persoana în cauză ar fi recurs la acte de violență. Aceasta a solicitat și sprijinul celorlalte persoane cercetate, toate trei lovind persoana vătămată în mod repetat”, a informat Poliția Timiș.
Tot pentru a-i diminua capacitatea de opoziție și a o determina să se conformeze cerințelor sale, tânărul de 20 de ani ar fi oferit și pus la dispoziția fetei consumarea de canabis și cocaină. Având în vedere că minora ar fi opus rezistență și în acest context, cei trei indivizi ar fi transportat-o cu un autoturism până la ieșirea din localitatea Tomnatic, unde ar fi abandonat-o. Pe traseul urmat, fata ar fi fost lovită în mod repetat de către cei trei tineri, inclusiv cu obiecte contondente.
Marți, procurorii DIICOT Timișoara au dispus reținerea celor trei indivizi, aceștia fiind cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de trafic de minori în formă agravantă. De asemenea, tânărul de 20 de ani este cercetat și pentru comiterea infracțiunii de trafic de droguri de risc și mare risc.
Tot joi a fost sesizat judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Timiș cu propunere de arestare preventivă a persoanelor reținute, pentru 30 de zile. Acțiunea a beneficiat de sprijinul polițiștilor secțiilor 2 și 4 Poliție Urbană Timișoara, precum și al jandarmilor din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Timiș.