Un grav accident rutier a avut loc, marți dimineața, pe centura orașului Lugoj. Șoferul unui tir a murit după ce a pierdut controlul volanului și a lovit două mașini.
„Marți, 20.01.2026, în jurul orei 07:45, am fost solicitați să intervenim pentru asigurarea măsurilor PSI și prim ajutor în urma unui accident rutier produs pe Centura Lugoj. La locul evenimentului s-au deplasat pompierii din cadrul Detașamentului Lugoj cu o autospecială de primă intervenție si comandă, o autospecială de descarcerare, echipaj SMURD, precum și două ambulanțe SAJ, dintre care una cu medic. În accidentul rutier sunt implicate un autotren în care se afla doar conducătorul auto și două autoturisme (parcate)”, a informat ISU Timiș.
Șoferul tirului a fost găsit încarcerat. Din păcate, medicul a declarat decesul bărbatului.
Potrivit Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Timișoara, traficul este îngreunat pe jumătate de cale pe centura Lugojului până la ora 10.00, estimativ.
Foto: DRDP Timișoara
