13 percheziţii au fost realizate, vineri dimineaţa, în judeţul Timiş într-un dosar privind nerespectarea regimului armelor şi al muniţiilor şi infracţiuni la regimul cinegetic.
„În această dimineață, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Timișoara au pus în executare 13 mandate de percheziție domiciliară, în cadrul unui dosar penal în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de nerespectarea regimului armelor și al munițiilor, uz de armă fără drept, precum și pentru infracțiuni prevăzute de legislația privind vânătoarea și protecția fondului cinegetic. Activitățile sunt desfășurate în vederea administrării probatoriului, stabilirii întregii activități infracționale și identificării unor bunuri de interes în cauză„, a informat Poliţia Timiş.
Din primele informaţii, în acest dosar sunt cercetaţi şi doi poliţişti din Ciacova, precum şi un medic stomatolog. Se pare că aceştia, alături de alte persoane, ar fi împuşcat animale sălbatice cu arme de vânătoare deţinute ilegal.
Acțiunea beneficiază de sprijinul polițiștilor din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, Serviciului de Investigații Criminale, Poliției Orașului Sânnicolau Mare, Secției 9 Poliție Rurală Jebel, Poliției Orașului Ciacova, al specialiștilor criminaliști din cadrul Serviciului Criminalistic, precum și al luptătorilor Serviciului pentru Acțiuni Speciale Timiș.