Consiliul Judeţean Timiş informează că, în perioada 26 – 28 iunie, punctul temporar de trecere a frontierei de pe malul Begăi va fi din nou deschis pentru pietoni și bicicliști.
„Pe traseu se desfășoară lucrări de amenajare a pistei de biciclete, ceea ce poate însemna circulație în condiții de șantier. În weekend însă, lucrările sunt oprite, astfel că traseul de pe malul Begăi rămâne accesibil pentru cei care doresc să îl parcurgă„, a transmis instituţia.
Traversarea frontierei este posibilă pe baza unui document de identitate valabil, în intervalul 08:00 – 20:00, cu respectarea reglementărilor în vigoare.
Traseul de pe digul Canalului Bega, între Timișoara și Zrenjanin, este unul dintre cele mai lungi trasee de biciclete din România, cu aproximativ 70 de kilometri, dintre care 37 de kilometri pe teritoriul României.
Pentru cei care aleg să viziteze Zrenjanin, informații despre cazare și gastronomie sunt disponibile pe www.visitzrenjanin.com.