iunie 25, 2026
Spread the love

Cinci traficanţi de droguri din Timişoara au fost săltaţi de mascaţi, în această săptămână. Mai precis, Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Timișoara, împreună cu procurorii DIICOT Timișoara, au documentat activitatea infracțională a celor cinci persoane, cu vârste între 21 și 47 de ani, cercetate pentru comiterea infracțiunilor de trafic de droguri de risc, trafic de droguri de mare risc și efectuarea, fără drept, de operațiuni cu produse știind că acestea sunt susceptibile de a avea efecte psihoactive, toate în formă continuată.

„Din probele administrate a reieșit faptul că, pe parcursul anului 2026, persoanele în cauză ar fi procurat, deținut, manipulat, intermediat și vândut direct, în municipiul Timișoara, diferite cantități de canabis, cocaină și N-Etilpentedronă, cu sume între 150 și 2.390 de lei. Cercetările au reliefat că, în anumite situații cei în cauză ar fi colaborat, unii devenind furnizori pentru celelalte persoane, achiziționarea de substanțe stupefiante fiind realizată în scop de revânzare”, a transmis Poliţia Timiş.

Pe parcursul urmăririi penale au fost indisponibilizate peste 160 de grame de droguri și produse psihoactive, iar miercuri au fost realizate nouă percheziţii, fiind descoperite și ridicate 44 de plante de canabis, mai multe pungi și recipiente conținând substanțe vegetale și pulverulente, obiecte purtând urme de substanță, cântare de precizie, grindere, precum și alte mijloace de probă.

Miercuri, procurorii DIICOT Timișoara au dispus reținerea celor cinci persoane. De asemenea, joi, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Timiș a admis propunerea de arestare preventivă a acestora, pentru 30 de zile.

Acțiunea a beneficiat de sprijinul jandarmilor Grupării de Jandarmi Mobile „Glad Voievod” Timișoara.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *