Emoții pentru elevii care au terminat clasa a VIII-a. Luni a avut loc prima probă scrisă a Evaluării Naționale, la Limba și Literatura Română.
Potrivit Inspectoratului Școlar Timiș, la această probă s-au înscris 5.210 de candidați, dintre care au lipsit 131. Din fericire, niciun elev nu a fost eliminat din examen.
Evaluarea Națională continuă miercuri, 24 iunie, cu proba scrisă la Matematică. De asemenea, vineri, 26 iunie, se desfășoară proba la Limba și literatura maternă, pentru elevii minorităților naționale.
Primele rezultate vor fi afișate în data de 1 iulie, între 2 și 3 iulie sunt vizualizate lucrările și se depun contestațiile, iar în data de 8 iulie se afișează rezultatele finale.