iunie 22, 2026
Spread the love

Au avansat lucrările pe șantierul căii ferate Lugoj – Timișoara Est. CFR Infrastructură informează că stadiul fizic al proiectului de reabilitare se apropie de 75%.

„Pe șantierul Lotului 2 Lugoj – Timișoara Est, parte a proiectului de modernizare a liniei feroviare Caransebeș – Timișoara – Arad, lucrările continuă pe o lungime de 53,91 km, în județul Timiș. Stadiul fizic al proiectului a ajuns la 74,35%, iar lucrările sunt în derulare. Intervențiile vizează modernizarea infrastructurii și suprastructurii feroviare, lucrări la terasamente, drenaj, instalații feroviare, aparate de cale, poduri, podețe, peroane, copertine și elemente de protecție a mediului. În zona Topolovăț, aproximativ 10 km de infrastructură modernizată au fost deja deschiși circulației”, a transmis instituția.

La finalizarea lucrărilor, modernizarea liniei va permite creșterea vitezei de circulație până la 160 km/h pentru trenurile de călători și până la 120 km/h pentru trenurile de marfă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *