iunie 26, 2026
Spread the love

Universitatea de Medicină și Farmacie „Victor Babeș” din Timișoara a realizat o achiziție importantă. Mai precis, instituția de învățământ superior a cumpărat clădirea în funcționează Clinica ASCAR a Spitalului Municipal Timișoara.

„În perioada 2024–2025, UMFVBT a realizat achiziția clădirii ASCAR, situată pe Bulevardul Revoluției din 1989 nr. 12, Timișoara, în imediata apropiere a sediului central al universității. Imobilul, cu o suprafață totală de 1.442 mp și regim de înălțime S+P+2E, va fi utilizat ca spațiu de învățământ și cercetare pentru Facultatea de Asistență Medicală și pentru decanatul acesteia. Această clădire a fost achiziționată din excedentul bugetar al universității și se întinde pe patru niveluri, reunind spații pentru predare, cercetare și activități practice. Prin achiziția acestei clădiri, universitatea urmărește consolidarea capacității de formare și perfecționare a studenților, masteranzilor și a personalului din domeniul sănătății, facilitând stagii practice, programe de formare de formatori și dezvoltarea de competențe profesionale, într-un cadru educațional modern și adaptat la nevoile sistemului de sănătate”, a informat Universitatea de Medicină din Timișoara.

Potrivit reprezentanților instituției, valoarea achiziției este de 1,27 milioane de euro, finanțarea fiind asigurată din excedent bugetar, la care se adaugă taxele notariale.

În aceste condiții, Clinica de Cardiologie ASCAR va continua să funcționeze în clădirea de pe B-dul Revoluției din 1989. Primăria Timișoara plătește o chirie lunară de aproximativ 5.800 de euro.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *