iunie 27, 2026
Spread the love

Muzeul Satului Bănățean este îmbrăcat în haine de sărbătoare! Sâmbătă seara, Consiliul Județean Timiș a dat startul activităților de iarnă prin inaugurarea evenimentului „Lights of the Village”.

Așadar, cei care trec pragul muzeului de la Pădurea Verde au parte de instalații spectaculoase de lumini, concerte live, carusel și patinoar gratuit, precum și ateliere creative dedicate copiilor. De asemenea, în săptămâna 17 – 21 decembrie vor avea loc zilnic concerte de colinde.

Sâmbătă, în deschiderea evenimentului, pe scenă au urcat Argatu și The Motans. De asemenea, duminică, 7 decembrie, începând cu ora 18.00, vor concerta Dorina Vasilashko și Tania Turtureanu.

„Lights of the Village” are loc în perioada 6 – 21 decembrie, de miercuri până duminică, iar accesul este liber. De asemenea, patinoarul și caruselul sunt deschise gratuit: miercuri – vineri: 15:00 – 20:00; sâmbătă – duminică: 14:00 – 21:00.

Evenimentul este organizat de Muzeul Național al Banatului, la Muzeul Satului Bănățean, cu sprijinul Consiliului Județean Timiș.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *