Consiliul Județean Timiș a venit cu o serie de clarificări după ce în spațiul public au apărut diverse informații referitoare la demolarea vechiului stadion „Dan Păltinișanu”. Așadar, instituția explică faptul că evaluarea tehnică a ofertelor depuse pentru demolare a fost făcută de vechea administrație, actuala conducere a CJ Timiș finalizând doar evaluarea financiară.
„Conform documentației de atribuire, a fost declarat câștigător ofertantul cu prețul cel mai mic. Rezultatul procedurii a fost atacat atât la Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor, cât și la instanțele de judecată, instituțiile menținând soluția CJ Timiș. Foarte important de menționat că societatea declarată câștigătoare nu s-a aflat la primul contract cu Consiliul Județean Timiș, având în anii trecuți și alte relații comerciale. Potrivit caietului de sarcini, societatea declarată câștigătoare avea obligația de a respecta legislația în domeniul mediului. Totodată, conform contractului, executantul avea obligația respectării tuturor normelor prevăzute de legislația de mediu și a deșeurilor”, a informat CJ Timiș.
Totodată, reprezentanții instituției transmit că, în urma evaluării unor specialiști, s-a constatat că 13.000 de scaune din 32.400 sunt reutilizabile, deci nu intrau în categoria deșeurilor. Așadar, în baza solicitărilor venite din partea mai multor primării, nu doar din județul Timiș, s-a luat decizia ca acestea să fie transferate către UAT-uri, scopul fiind ca o parte din istoria acestui stadion să nu se șteargă.
„De asemenea, este important de spus că, în urma celor menționate anterior și conform notei de renunțare prin care aceste bunuri au fost transferate către UAT-uri, s-a realizat o economie de aproximativ 500.000 de lei, pentru că acești bani nu au mai fost plătiți către compania care a demolat stadionul pentru demontare și transport la centre autorizate. Alte două componente importante, turnicheții și nocturna, aflate de asemenea într-o stare bună de utilizare, au fost transferate către alte instituții precum Inspectoratul de Jandarmi Județean Timiș, Primăria Reșița și Primăria Bozovici”, a transmis CJ Timiș.



