iunie 27, 2026
Spread the love

CFR Infrastructură Timișoara informează că modernizarea liniei feroviare pe lotul 4 Ronaț Triaj – Arad a depășit stadiul de execuție de 20%. Lucrările au loc cu scopul creșterii vitezei, capacității și siguranței traficului.

Constructorul Webuild Spa-Partecipazioni Italia Spa-Salcef Spa, continuă progresul lucrărilor de modernizare pe întreaga distanță de 54,86 km, printre acestea enumerându-se: lucrări la terasamente (lucrări de umplutură, excavații și săpături); lucrări de lărgire la pasajul superior existent Șagu km 41+792; lucrări de armare și cofrare culeea C2 și turnare beton la pilonii forați km 18+729; turnare beton piloții forați la pasaj superior km 13+856; lucrări de cofrare și armare grinzi de fundare lansare tablier metalic, armare elevație Pilă 7 și uzinare tablier metalic grinzi cu zăbrele la pod Mureș km 2+603; lucrări la peroanele din stațiile Sânanadrei, Băile Calacea, Orțișoara și Vinga; lucrări terasamente drum temporar pentru devierea traficului rutier și turnare beton piloni forați la pasaj km 5+330”, a transmis instituția.

Potrivit reprezentanților CFR Infrastructură Timișoara, proiectul de modernizare este unul complex având în vedere faptul că lucrările se desfășoară fără întreruperea traficului pe linia existentă, care este în prezent în funcțiune.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *